نکات ایمنی مهم و نحوه صحیح کار با اره گردبر

اره گردبر

یکی از اساسی ترین و کاربردی ترین ابزار ها در هر کارگاهی اره گردبر می باشد، که با استفاده از آن امکان برش های دقیق، در کوتاه ترین زمان فراهم می شود.توانایی اره های گردبر در برش های زاویه دار یا قائم و همچنین کوچک بودن آن نسبت به سایر ابزارآلات نجاری موجب شده تا بین نجار ها از محبوبیت زیادی برخوردار باشند، زیرا به راحتی قابل حمل بوده و استفاده از آن در مکان های مختلف چالش های بسیار کمی را به همراه دارد.

اره گردبر

اره های گردبر به چند دسته تقسیم می شوند؟

اره های گردبر از لحاظ نوع کارکرد به موارد زیر تقسیم می شوند:
اره دیسکی
اره گردبر برقی
اره نفوذی
اره ورق بر
و …

 

اره گردبر

بیشتر کجا از اره گردبر استفاده می شود؟

این اره ها به دلیل انواع برش های عرضی، شیاری، طولی، مایل، شیاری و با توجه به فاق زاویه ای که در بر دارند طبیعتا بیشتر در کار های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند زیرا نیاز به اره های کوچک و قابل حمل احساس می شود.یکی دیگر از موارد استفاده از اره گردبر برش سنگ های ساختمانی نظیر بتن، موزاییک، کاشی، مرمر، گرانیت و …می باشد که به هنگام برش سنگ، یک دیسک سنگ زنی هم به آن متصل می شود.

اره گردبر

چگونه با اره گردبر برش موازی بدهیم؟

با در نظر گرفتن تیزی تیغه های این نوع اره ها باید به هنگام کار با آن شش دانگ حواستان جمع باشد و کوچک ترین اشتباه خسارات جبران ناپذیری را به همراه دارد.برای برش به صورت موازی، باید خط کش موازی برش در امتداد لبه کار قرار داده شود که در این حالت به آسانی می توان برش هایی هم سان و هم اندازه ایجاد کرد که این دقت موجب زیبایی در کار خواهد شد.

نکاتی که قبل از استفاده از این نوع اره ها باید بدانیم!

قبل از شروع به کار با اره گردبر حتما محافظ ایمنی متحرک را مورد بررسی قرار بدهید.مناسب ترین تیغه را با توجه به نوع جنس محلی (چوب، سنگ و …) که میخواهید برش بدهید انتخاب نمایید و به نسبت عمق برش آن را تنظیم کنید. حتما قبل از شروع به کار، تیغه ها را به خوبی تیز کنید و از درست قرار گرفتن آن در اره اطمینان لازم را حاصل کنید.پس از انجام کلیه تنظیمات و روشن کردن اره قبل از شروع به کار بگذارید به بیشترین سرعت ممکن خود برسد.

اره گردبر

برای دقت در صاف بودن برش ها سعی کنید از دیواره و یا یک خط راهنما در امتدادی که میخواهید برشی را ایجاد نمایید استفاده کنید.به هنگام استفاده از آن را محکم با دستانتان بگیرید و در هوشیاری کامل از آن استفاده نمایید.هرگز زمانی که تیغه اره در حال کار کردن است دست خود را به آن نزدیک نکنید.برای جلوگیری از گردوغبار در محل کار با اره گردبر، می توانید آن را مجهز به یک دستگاه مکنده بکنید.از گونیا در حالتی که دستگاه خاموش است استفاده نمایید.به هیچ عنوان از اره گردبر برای برش فلزات استفاده نکنید.همینطور هیچگاه از تیغه های آسیب در اره استفاده نکنید. در صورتی که تیغه اره در حین برش به قطعه ای گیر کردن فورا آن را خاموش کنید و از ادامه برش صرف نظر کنید.

اره گردبر

چه مواردی موجب لگد زدن اره گرد بر می شود؟

به پنج دلیل اره گردبر لگد می زند که شامل موارد زیر می شود:
-زمانی که تیغه اره به هنگام برش خمیده شود
– زمانی که تیغه اره در قطعه قفل شود
-هنگامی که میز کار به درستی تراز نباشد
-زمانی که تیغه اره سالم نباشد و دچار مشکل شده باشد
تمامی این دلایل می توانند باعث لگد زدن اره گردبر بشوند که کاملا سریع و غیر قابل پیش بینی این اتفاق رخ می دهد و در اکثر مواقع این اتفاق قابل کنترل نیست، و در بعضی مواقع قطعه کار به عقب پرتاب می شود که بسیار خطرناک است.

برا جلوگیری از لگد زدن اره چه باید کرد؟

در صورتی که تیغه اره در قطعه چوب گیر کرد اولین واکنشی که در این مواقع می توان انجام داد این است که فورا انگشت دست خود را از روی کلید روشن دستگاه بردارید زیرا ممکن است دستگاه به سرعت لگد بزند و یا به عقب پرتاب شود.

 

منبع:

https://www.kifabzar.com/wiki/116